Єврокомісія пропонує директиву, яка сприятиме створенню спільного цифрового європейського ринку

7 серпня, 2012

Єврокомісія виступила з новими пропозиціями модернізації та збільшення прозорості діяльності організацій колективного управління авторськими правами, яка є наступним кроком в створенні спільного цифрового європейського ринку.

Визнаючи необхідність полегшення доступу споживачів до культурних надбань через мережу інтернет, Єврокомісія розкритикувала ОКУАПи за повільне пристосування до умов транскордонного цифрового середовища.

Задля створення належного правового середовища для ОКУАПів, які бажають ліцензувати твори одночасно в різних юрисдикціях Єврокомісія вийшла з ініціативою ухвалення нової директиви, яка встановить жорсткі європейські стандарти прозорості їх діяльності та управління авторськими правами. За задумом, це полегшить надавачам інтернет послуг отримання ліцензій для роботи на спільному європейському ринку та сприятиме більш справедливому розподілу винагороди на користь митців.

Представники найбільших європейських організацій колективного управління схвалили цю ініціативу, проте незалежна група Younison, яка лобіює інтереси таких виконавців як Роббі Вілліамс, гуртів Radiohead, Pink Floyd та інших, висловила свої гострі застереження, що пропозиція Єврокомісії, насправді, зовсім нічим не покращує становище музикантів, а працюватиме лише в інтересах великих компаній музичної індустрії.

За висновками дослідження, яке замовляла Єврокомісія в 2010 році, європейські ОКУАПи заборгували артистам роялті в розмірі 3.6 млрд. Євро. На думку представників Younison справжня сума навіть набагато вища, оскільки ОКУАПи умисно затримують виплати винагороди з метою отримання банківських відсотків, які нараховуються на суми отриманої винагороди. Більше того, ОКУАПи не надають належної документації, яка підтверджує збір і сплату винагороди, за частковим виключенням винагороди, яка збирається з цифрових продажів музики, хоча вона становить всього 5-10 відсотків від усієї винагороди, яку збирають ОКУАПи.