Сіра зона права інтелектуальної власності

4 серпня, 2012

На розгляд американського суду потрапило питання із сірої зони права інтелектуальної власності – спір довкола прав на оригінальний телевізійний формат.

Кабельний канал CBS звернувся з позовом проти конкурента ABC з вимогою до суду заборонити, в якості забезпечення позову, вихід нового реаліті-шоу “Glass House”, яке на переконання CBS порушує авторські права і комерційну таємницю їх відомого шоу “Big Brother”.

Між програмами є ряд схожостей: кількість учасників, їх проживання в великому будинку, постійне змагання між ними за те, хто стане переможцем. Втім американський суддя ухвалив рішення, що цього недостатньо, бо низка відмінностей все ж не дозволяє вважати, що шоу телевзійників з ABC є копією “Big Brother”, зокрема через те, що аудиторія відіграє в них різну роль.

Рішення судді було очікуваним, адже авторське право не захищає ідеї, а в даному випадку, питання їх вираження у певній формі було більш ніж сумнівним.

На цей момент в судовій практиці лише кількох країн є приклади визнання специфічного правового захисту для телевізійних форматів. Такі справи мали місце в Бразилії, Індії, та Голландії, що, зокрема, пояснює чому багато шоу останнього часу почали отримувати там прописку.