Європейський суд справедливості зрівняв цифрові продажі комп’ютерних програм та їх продажі на фізичних носіях

3 серпня, 2012

Сьогодні Європейський суд справедливості ухвали рішення в справі 128/11 UsedSoft проти Oracle, яке вперше на рівні ЄС поставило знак рівності між цифровими продажами комп’ютерних програм та їх продажами на фізичних носіях.

Нагадаємо коротко головні факти цієї цікавої справи.

Ліцензія, яку компанія Oracle долучає до свого програмного забезпечення чітко прописує заборону передачі ліцензійних прав третім особам, втім з 2005 року фірма UsedSoft почала перепродаж ліцензій на вживане програмне забезпечення Oracle.

За деякий час представники Oracle звернулись до суду в Мюнхені з вимогою, в якості забезпечення позову, заборонити перепродаж ліцензій. Суд став на бік Oracle, а далі через процес апеляції справа дійшла Федерального Суду, який також визнав, що має місце порушення авторських прав, втім побачив підстави для звернення до Європейського суду справедливості для отримання додаткових роз’яснень в стосунку до дії Директиви ЄС з авторського права 2009/24.

Європейський суд справедливості встановив, що визначення поняття “продажу” мусить бути однаковим як в застосуванні до цифрових продажів, так і до продажів комп’ютерних програм на фізичних носіях. Відтак продаж передбачає передачу прав власності на примірник комп’ютерної програми.

Таким чином, суд прийшоа до висновку, що відповідно до ст.4(2) Директиви ЄС з авторського права після першого продажу комп’ютерної програми продавець втрачає право на отримання винагороди з подальших перепродажів. Виходячи з того, що продавець не може заборонити подальший перепродаж, майбутні покупці програмного забезпечення визнаються законними набувачами з усіма правами, які з цього витікають на користування придбаним примірником програми.