Президент Угорщини Пал Шмітт оголосив про відставку в розпал скандалу довкола плагіату

2 квітня, 2012

В розпал скандалу, викликаного обвинуваченнями в плагіаті докторської дисертації, Президент Угорщини Пал Шмітт оголосив про відставку з обійманої посади.

Деякі спостерігачі звертають увагу, що відставка Пал Шмітта відбувається в дещо ширшому політичному контексті, позаяк привертає увагу, що четвертий президент Угорщини, який був висунутий на посаду правлячою партією Фідеш і за 18 місяців на посаді, на відміну від свого попередника, не заветував жодного із 365 законів ухвалених парламентською більшістю прем’єр-міністра Орбана, не отримав практично жодної вагомої публічної підтримки з боку Фідеш в справі скандалу з плагіатом, протягом розгортання якого Пал Шміт незмінно заявляв про свою невинуватість.

Втім, незаперечним є факт, що висновком комісії, яка досліджувала питання обвинувачень докторської дисертації Президента Угорщини Пал Шмітта в плагіаті, встановлено безліч випадків, де в роботі вільно запозичуються величезні за обсягом цитати з праць інших авторів.

На 1157 сторінках тексту висновку комісії стверджується, що 26 сторінок тексту дисертації було скопійовано слово в слово з праці Клауса Хайнемана “Економіка спорту: інституція сучасного спорту як сфера економічної конкуренції”. Вказується, що 180 сторінок в значній мірі відображають зміст праці Ніколая Джорджиєва “Аналіз олімпійської програми”. Звертається увага, що бібліографічні джерела подаються в перекладі на угорську, а цитати не беруться в лапки й не супроводжуються відповідними посиланнями.

У висновку також йдеться, що викликають сумніви надзвичайно короткі строки, протягом яких були виконані усі необхідні процедури із захисту дисертації (один місцяць) та відповідність Пала Шмітта кваліфікаційним вимогам для претендування на здобуття докторського наукового ступеня.

Що цікаво, не дивлячись на встановлені факти, висновок комісії прямо так і не назвав роботу Пал Шмітта плагіатом.

Проте, минулого тижня будапештський університет Семмелвайш позбавив президента наукового ступеню за порушення вимог до проведення наукових досліджень.

Оголошуючи про відставку, Пал Шмітт пояснив у парламенті, що прийняте ним рішення зумовлене тим, що його “особиста проблема роз’єднує його любу націю, замість об’єднувати”.